Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler

Budget firmasından kiraladığım arabayla İstanbul’dan Bursa’ya gittim geçenlerde.

Hava şansıma iyi değildi… Aslında bende iyi değildim. Grip ilaçlarım ve yağan yağmurla yine de her yeri gezmeye çalıştım.

İşte size 24 saate sığdırdıklarım

1- Pasto’da kahvaltı

Burayı sakın kaçırmayın. Blogda daha önce yazmıştım. Bulup okuyun.

2- Osman Gazi – Orhan Gazi Türbesi

Osman Gazi ölmeden önce, Bursa’nın gümüş kubbeli tepesinde gömülmesini vasiyet etmiş oğlu Orhan’a.

Şimdi bu gümüş kubbeler de neyin nesi diye soruyor insan. Söyleyeyim hemen. Eskiden gümüş kubbeli bir Bizans manastırı varmış. Her yerden gözükürmüş gümüş kubbeleri. Şehrin silüetiymiş bir anlamda. Osman Gazi’de, türbesinin bu tepede, gümüş kubbeli manastırın yanında olmasını istemiş. 1855 yılında yaşanan büyük depremle yerle bir olmuş bu manastırla türbeler.

Depremden 13 sene sonra Sultan Abdülaziz türbeleri yeniden yaptırmış. Osman Gazi’nin eşi Aspurça Hatun ve oğlu Alaattin Bey’inde türbesi burada. Türbenin içinde bulunan diğer 12 sanduka da kimler yatmakta malesef bilinmiyor.

Türbenin bulunduğu bu tepenin bir görülecek yeri daha var; Tophane Saat Kulesi

3- Tophane parkı ve Saat Kulesi

Tophane Parkı’nda fotoğraflayabileceğiniz bir anıt ağaç bir de saat kulesi var. Gümüş kubbeli manastır zamanında, bir saat kulesi varmış bu parkta aslında. Fakat o büyük Bursa depreminde saat kulesi de yıkılmış. 1906 yılında Sultan Abdülaziz’in tahttaki 30.yılına ithafen yenisi yapılmış.

4- Saltanat Kapısı – Bursa Kalesi

Tophane parkından aşağıya şehrin içine doğru yürüdüğünüzde Saltanat Kapısı’ndan yani Bursa Kalesi’nden geçeceksiniz. Bursa Kalesi ilk olarak ne zaman yapılmış, ne yazıkki elimizde kesin bir bilgi yok, ama M.Ö 1.yy’da yapıldığı tahmin ediliyor. 1855 yılındaki büyük depremde Kale’de yıkılıyor. Günümüze ulaşan sadece mazgalları ve yuvarlak kemerleri bulunuyor.

5- Balibey Han

Fatih Sultan Mehmet döneminde 15.yy sonlarında Kapalı Çarşı’ya gelen alimlerin ve tüccarların dinlenmesi için inşa edilmiş burası.

Balibey Han’ın en üst katında Atatürk Caddesi ve Ulu Camii manzarasına karşı bir ıhlamur molası verdim. Çayım bitince, en alt kata indim. Burada ilgi çekeceğinizi umduğum bir mağara var. Hemde bir restoranın içinde. İnanılmazzzz!!!

Restorana girin, personele mağarayı görmek istediğinizi söyleyin. Arzu ederseniz mağarada bir Türk kahvesi keyfi bile yapabilirsiniz. Bursa gezimde beni en çok şaşırtan yer oldu bu mağara açıkçası. Eminim sizde çok şaşıracaksınız.

 

6- Ulu Camii

1399 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Ulu Camii’nin İslam dininde önemli bir yeri var; Mekke ve Medine’den sonra Sultan makamı olarak adlandırılan üçüncü yer çünkü.

Camii’nin içinde Mevlana’nın göndermiş olduğu bir hat eseri de bulunmakta.

7- Koza Han

1491 yılında yapılmış Koza han. Mutlaka görmenizi isterim.

Güzel avlusunda kafelerde oturun (bu yazımın kapak fotoğrafı) Hava da iyiyse gerçekten çok keyifli. Han’ın dükkanlarında ipek kumaş ve ürünleri satılıyor. Hepsi gerçek ipek.

8- Kapalı Çarşı

Kuyumcular çarşısı da denilebilir buraya. *Dikkat!.. Cumaları namaz saatlerinde dükkanlar kapalı.

Turizm Danışma’dan mutlaka bu çarşının haritasını temin edinin. Harita gayet işlevsel, epey işe yarıyor. Bedesten Çarşısı’nı ve Aynalı Çarşı’yı harita olmasaydı nasıl bulurdum bilmiyorum. 10 kişiye sora sora herhalde!

9- Emir Han

Burayı da mutlaka görün. Avlusunda bir havuzu var. Havuz etrafında bulunan kafe de çay kahve molası vermek epey keyifli oluyor.

10- Bakırcılar Çarşısı

Eskiden bakırlar satılırmış, adı oradan geliyor. Günümüzde ise havlu ve tekstil üzerine satan dükkanlarla dolu.

11- Kayhan Çarşısı

Meşhur Bursa bıçaklarının yapıldığı yer. Balkanlardan göçle gelen bıçak ustalarının dükkanları var bu çarşıda. Bileyci Hüseyin Kemal dükkanından el emeği bıçaklardan almanızı tavsiye ederim.

12- Gazi Orhan Camii

Camii 1399 yılında yapılmış. Hemen yine burada Türkiye’nin en eski ve en güzel belediye binası bulunmakta.

Bu tarihi Belediye binası 1880 yılında yapılmış. Atatürk’ün ilk Bursa gezisinde halka seslendiği yermiş ayrıca. Çok güzel(di).

13- KARNINIZ ACIKTIYSA, Cevat İskenderoğlu

Öğle yemeğinizi Atatürk Caddesi üzerinde, mavi beyaz boyalı Cevat İskenderoğlu’nda alabilirsiniz. Sabah 11’den akşam 8’e kadar açık. Şehrin en iyi dönercisi/iskendercisi.

12- KAFKAS -İlk Şube

Süt helvası veya kestane şekeri alışverişi yapmak isterseniz Kafkas’ın 1930’dan beri hizmet verdiği ilk şubesini ziyaret edebilirsiniz.

14- Atlı Atatürk Heykeli

Buluşma noktası, yol tariflerinin başlangıç noktası, kısaca şehrin en önemli sembollerindendir.

14-Yeşil Türbe (Turkuaz da denilebilir)

Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılmış. İçinde 8 sanduka var. Kızları, Gaye hatun ve dadılarına ait.

Türbe’nin girişinde merdivenler dikkatimi çekti; yüksek yapılmış. Bunun bir nedeni olmalı tabii. İçeri girerken merdivenler yüksek olduğu için ister istemez eğiliyor insan. İşte bu eğilme türbeyi saygıyla selamlamak adına düşünülmüş.

Bu türbe de ayrıca mihrabı çok beğendim. İznik çiniciliğinin şahaseri denilebilir.

Türbenin dışı da bi o kadar güzel. Duvarlarında çeşitli semboller var: Yıldız gibi, omega gibi. Ne anlama geliyor bilemedim.

15- Tarihi Irgandı Çarşılı Köprü

1442 yılında Irgandı’lı bir tüccar tarafından yaptırılmış. Dünya üzerinde bulunan dört arastalı köprülerden biri. Zamanında 31 dükkan, 2 depo ve bir mescit varmış. Büyük Bursa depreminde yıkılmış. 2005 yılında köprü tarihi özellikleri dikkate alınarak yenilenmiş. Geleneksel el sanatları dükkanları, kafeleri ile görmeniz gereken yerlerden. Ayrıca bu köprü Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini de birbirine bağlıyor.

16- Tofaş Araba Müzesi

Eskiden İpek fabrikasıymış. Bahçesi çok güzel. İçinde konferans salonu olarak kullanılan tarihi hamamlar var. Tofaş fabrikayı aldığında tarihi dokuyu da koruyarak burayı bir araba müzesine dönüştürmüş. Enfes bir müze. Aceleniz yoksa, 2 saatte gezilebilir.

  • BURSA’da Nerede Kaldım

Bursa Kent Meydanı AVM’ye çok yakın Tuğcan Otel’de iki kişilik oda ücreti 180 lira ödeyerek bir gece konakladım. Otelden çok memnun ayrıldım. Gayet temiz pak.

Çay ve kahve yapabileceğiniz kettle servisi de vardı, ohh daha ne ister(d)im.

  • Bursa’da Neler Yedim

Kayhan Köftecisi

Eker Meydan’ın içinde.

Lezzetine, servisine ve ortamına bayıldım. Mutlaka gidin. Kayhan Köftecisi’nden sonra başka hiçbir yerde köfte yiyebileceğimi sanmıyorum artık. Köftecilikte çıtayı yükselttiler bence. İyi de oldu.

 

Zennup 1844

Eker Meydanı’nda Kayhan Köftecisi’nin üst katında bulunuyor.

Şef ve gezgin Ömür Akkor açmış burayı. Bursa’nın en şık restoranlarından. Ben gittiğimde Arap turistler de vardı. Araplar pahalı ve şık yerleri kaçırmazlar malum.

Zennup 1844’ü daha sonra blogda yazacağım. Kesinlikle merak gidermek, bir misafirini ağrlamak, kısacası “gittim gördüm’lük” yerlerden biri. Otantik tabaklarda zengin sunum ve seçenekler göze hitab ediyor, keyif veriyor… ama ben yediklerimde lezzet eksikliği buldum. Jamie Oliver restoranları gibi geldi bana. Ortam var, lezzet yok.

Wanderlust Zu 

Instagram @banabiyersoyle

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe

5 Comments

  1. Salihgündüz Nisan 9, 2018
    • Wanderlust Zu Nisan 10, 2018
  2. nil bosma Nisan 9, 2018
    • Wanderlust Zu Nisan 10, 2018
  3. alpdogru Mayıs 6, 2018

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.