Vlora Han ve Güller

Bugün kandil…Elbette bir sürü dileklerim dualarım var…ama bir tanesi var ki, kesinlikle Vlora Han için olacak.
Sirkeci’de Büyük Postane karşısında bulunan bu bahtsız şehir hazinemiz, günümüz kuşağının elinde hızla taşralaşıp yok oluyor. Benim dileklerimden bir tanesi, bu yapıya daha da geç olmadan “kıymet verilmesi”.

Lütfen fotoğraflara dikkatlice bakın… Yapının üzerinde, pencere kenarlarında ve balkonlarında bir sürü güller göreceksiniz. Yapım yılı bilinmiyor Vlora Han’ın.. ama bu güllerden bir tahminle 1900’lerin başında patlayan Art Nouveau (çiçek esinlenmesi) akımından çıkmış olabileceği düşünülüyor.

Yazılı kaynaklarda böyle tahminler yürütülmüş olsa da, Vlora Han’daki güllerin bir aşk masalından etkilenerek yapılmış olduğunu düşünüyorum ben.

Binbir Gece Masalları’ndan, Grimm Kardeşler‘in “Güller Arasında Prenses” masalından.

Bir gece Prenses uyurken yüzüne değen bir solukla uyanmış. Bir bakmış dünya yakışıklısı bir genç. Anında aşık olmuşlar birbirlerine.

Yakışıklı delikanlı her gün gelmiş Prenses’in odasına böyle, ama gün ağarmadan hep ayrılmış Prenses’in odasından.

Bir gün Prenses sormuş, “Neden sabah olunca ayrılmak zorunda kalıyorsun?”

Yakışıklı genç de cevap vermiş; “Aslında ben bir Prens’im. Bir büyü ile bahçenizdeki güllerden birine döndüm. Gündüzleri gül’üm… Geceleri kendim.”

Prenses sormuş; “Peki bu büyü nasıl bozulur?”

“Sabahları bahçeye inip güller arasında hangi gül olduğumu bir kerede bulabilirsen… Beni koparıp alacaksın. Ama benim yerime yanlışlıkla başka bir gül koparırsan, büyü sonsuza kadar bozulmaz, hep gül olarak kalırım.”

Ertesi sabah Prenses bahçeye inmiş. Güllere bakmış. Sonunda elini uzatıp bir gülü koparmış. Prens, mutluluk içinde, karşısında belirmiş.

Peki Prenses onca gül arasında nasıl doğru tahmin etti?

Prenses bahçedeki güllere bakmış, bakmış, bakmış. Hepsinin üstünde çiy tanecikleri varmış. Bir gülün dışında! Yakışıklı Prens, bütün gece kızın odasında olduğu için sabaha karşı yağan çiyle ıslanmamış. Kupkuruymuş.

İyi Kandiller

13 Nisan 2018 – Zuhal Floria

x

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe

3 Comments

  1. alpdogru Mayıs 5, 2018
    • Zuhal Floria Mayıs 5, 2018
  2. alpdogru Mayıs 5, 2018

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.