İstanbul’da Sevdiğim Burgerciler

İstanbul’da En İyi Burgerciler

Son oniki yılımı yurtdışında geçirdiğimden, İngiltere’deki burgerlere pek fazla alışamadığımdan da olsa gerek, İstanbul’a gidiş gelişlerimde burgerci avına çıkarım genelde.

Birçok “iyi denilen yerde” burger denedim. İçlerinde en beğendiklerimi beğeni sırama göre şimdi sizlerle paylaşıyorum.

Avrupa Yakası

1- Elbet Burger, Etiler
Akmerkez’in hemen karşısındaki Akatlar’a giden yolda 500m sonra ilk sol sokakta yer alıyor.
Elbet Steakhouse olarak açılmasına rağmen Elbet isimli burgerleriyle gurme burger kategorisinde en iyilerden oldu kısa sürede.
Hatırlıyorum da 2016 yılında bir ay içinde tam 5 kere Elbet burger yemeğe gitmiştim. Düşünün o derece müdavimiydim. Rezervasyonsuz yer bulmak oldukça güç Elbet Steakhouse’da.
Yumuşacık taze burger ekmekleri, nefis köftesi, leziz sosları ve  patates kızartması ile aşırı lezzetli şapırt bir burger benim için.

2-Dükkan Steakhouse, Armutlu
İstanbul’da sadece bir Dükkan kaldı. O da Armutlu’daki Dükkan.
Menülerinde “Tereyağlı Burger” isimli burger her daim favorimdir. Buranın burgerlerine patates kızartması yerine köz patates eşlik eder, ve bu da benim çok hoşuma gider.

3- Virginia Angus Burger, Eminönü
Son keşiflerimden. Mercan Yokuşunda. İnanilmaz lezzetli burgerleri. Bu yüzden kapısında kuyruk hiç bitmiyor. Nişantaşı’nda da şubeleri var. Festivallere katıldığında yine aynı şekilde en uzun kuyruk Viginia Angus Burger için oluşuyor. Gurme Burgerlerin kralı diyebiliriz. Eminönü’nde o kadar favori yiyecek noktalarım var ki, buraya daha çok gitmek için fırsat yaratmalıyım.

4- Baldır, Sirkeci
Bir arkadaşım Baldır yemeğe götürmüştü… O gün tesadüf burgerlerinin de iyi olduğunu öğrendim. Bir sonraki gidişim burgeri için oldu. Lezzetine ve sunumuna bütünüyle bayıldım.

 

5- Akali Burger, Beşiktaş
Akaretler’den Maçka’ya doğru çıkarken Valide Sultan Çeşmesi’nin sokağında mahalle içinde bulunuyor.
Burgerleri çok kısa zaman içinde efsane oldu.
Ekmekleri yediğim en güzel burger ekmeğiydi diyebilirim. (Bu yazının kapak fotoğrafı aynı zamanda)
Sos ilaveleri seçimli. 80gr et ve avokado ile karamelize soğan ilaveli seçim yapmıştım gittiğimde. İkinci gidişimde köftesinin lezzetine erişmek için 160gr’lık et seçimini yapacağım ama!

 

6- Baltazar Karaköy Burger
Öğle saatlerinde yer bulmak oldukça güç. Burgerleri nefissss. Oldukça memnun kalırsınız.

7- Biber Burger, Beşiktaş
Beşiktaş’taki üniversite öğrencilerinin en uğrak yeri. Ekmek tazeliğine dikkat edildiği sürece lezzeti on numara burger.

***

Anadolu Yakası

1- B.O.B Burger, Kadıköy
Burası da son keşiflerimden. Kadıköy’ün en iyi burgerlerini yapıyorlar. Burger’in malzemesi öyle etli ve soslu ki, ısırırken döke döke yenebiliyor. Elleriniz batmasın diye de eldiven uygulaması var. Dilerseniz siyah plastik eldivenlerle burgerinizi yiyebilirsiniz.
BOB Burger çok maskülen bir burger aslında. Hani “az yiyorum, yediklerime dikkat ediyorum” diyen bayanlardansanız burada burger’in yarısı ile fazlasıyla doyarsınız.
Patates kızartmaları haydari sosla servis ediliyor. Sağlıklı bir alternatif. Ama sonuçta yediğin patates kızartması.

2- Basta Street Food, Kadıköy
Sadece Kuzu burger yapıyor. Kuzu yağlıdır kokuludur ağırdır diye hiç endişe etmenize gerek yok. Oldukça lezetli bir burger. Ben çok beğendim.

3- J Burger – Çiftehavuzlar
Burayı aslında yazımda, ya başa almalıydım ya da sona bırakmalıydım. Jumbo Burger benim için “hatıralar geçidi”.
Lisedeyken okuluma en yakın burgerci burasıydı. Bal soslu burgerlerinin hastasıydık. Boş derslerimizin, okul çıkışlarımızın, ilk datinglerimizin mekanıydı.

Jumbo Burger Cafe,  lezzet dolu anılarıyla, o klasik J burger’iyle, her daim ballı mayonezli hatırlı bir dükkan olarak kalacaktır gönlümde. Uğramadan olmazzzzzz.

 

Zu Floria x

 

Instagram @banabiyersoyle

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe

4 Comments

  1. alpdogru Mayıs 5, 2018
    • Zuhal Floria Mayıs 6, 2018
  2. Nevin Mayıs 7, 2018
    • Zuhal Floria Mayıs 7, 2018

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.